"V testu v Geekbench 5.4.5 dosáhla novinka v procesoru AMD Ryzen 9 7950X s 64 GB DDR5 paměti výkonu 8210 bodů v OpenCL. To je pochopitelně nutné uvést do kontextu, takže je potřeba zmínit, že Vega 6 (s 6 CU) dosahuje jen okolo 7000 bodů, novinka je tak zhruba o šestinu výkonnější. Vega 8 s 8500 body je už ale o trochu výkonnější. Integrované GPU v Alder Lake s 32 EU má cca 9300 bodů, v Raptor Lake pak 9500 bodů."
<= ... a pak to někdo vyzkoušel na reálných hrách a rázem nejvyšší iGPU Alder Lake a Raptor Lake už byly téměř dorovnány. :-)
Odpovědět1 0
Tahle funkce byla skvela u macbooku. Kdyz clovek nepotreboval vykon, notebok jel na intel gpu v procesoru. Pri zatezi to to preplo na na dedikovanpu gpu. A kdyz ta byla slabsi jak egpu, tak se dalo nastavit, ze to z intel skocilo rovnou na egpu.
Odpovědět1 0
Ono je také otázkou využití křemíku. Intelu celé roky na křemíkovem monolitu zabírala grafika místo, kam by se vlezlo několik jader. Zatímco AMD má čiplety a počítám, že grafiku hodili na io čip, kde se s místem nemusí zas tak šetřit.
Odpovědět3 0
Pokud jde o názvosloví - jak říkáte procesorům Intelu? To jsou už dávno APU, ale dál se jim klidně říká CPU
Teda nikde jsem nečetl titulky "Nova APU Intelu..."
Odpovědět13 0
Intel tie GPU na CPU využiva hlavne na zvačšenie plochy čipu a tym lepši odvod tepla s CPU proste mm su mm preto so svojou plochou 250mm2 nema problem uchladiť 350W
po prechode AMD s 7nm na 5nm proces plocha čipu sa zmenšila skoro 2x pred tym cca 80mm2 by bolo 40mm2, preto AMD po vzore Intelu tam narvalo mrtvi kremik čo zvečšil čip na aspoň 70mm2 aby sa to dalo ako tak chladiť, ale aj tak muselo AMD siahnuť po zlatej pajke a velkej hrubej medenej doske. Intel s plochou 250mm2 taky problem nema kludne na chladenie mu stači aj žuvačka a železni pliešok.
PS: Fakt nechapem prečo rozoberame ten mrtvi kremik na CPU ktory je len pre zväčšenie plochy chladenia...
Odpovědět0 10
Ahaa, tak proto AMD do 6nm IOD čipu, který je mezi těma čipletama největší a nejmíň se zahřívá přidali malinké GPU topení, aby se čiplety s CPU jádry, které se toho vůbec ani nedotýkají, líp chladili, tak to jo...
A o tom jak dobře se Intel chladí s jejich prohýbajícíma se heatspreaderama bych se ani už nezmiňoval.
Odpovědět11 0
To je stejná kravina, jako kdybys řekl, že tam ty grafiky Intel cpe proto, aby měl statisticky nejvyšší prodeje grafik. Což Intel statisticky měl. Jenže ta grafika v čipu a to i ta nejslabší, má svůj smysl. Spousta lidí, když už musí kupovat grafiku k procesoru, tak než by utratila další 3t za low end, raději připlatí za main stream. Tak nějak pro jistotu. I když ten výkon nepotřebují. A znám spoustu lidí, kteří hledají hry podle výkonu grafiky ( a najdou ). Jiní hledají gfafiku kvůli hře. Pro takové je integrovaná grafika spíš výhra než nutné zlo.
Odpovědět1 0
Grafiky v Intelech pracují nezávisle na procesoru. APU by mělo být z logiky věci schopné používat k výpočtům i integrovanou grafiku a pracovat jako celek. Spíš bych se klaněl k tomu, že ani APU od AMD nebyly APU. :-)
Odpovědět0 0
Před nějakou dobou Intel básnil o tom, že ny integrovaná grafická jádra předhodil třeba antiviru, coby výpočetní jednotky. Ale netuším, jestli to nějak pokročilo, případně jestli se to používá... Z hlediska antiviru jsem jen pouhý uživatel, leda kliknu na zkontrolovat. Kde a jak to přesně pořítá nesleduji.
Odpovědět0 0
Jsem po práci poněkud unaven, jaká je pointa té ankety?
Odpovědět8 1
Já jsem si nejdřív myslel, že to je nějaká stupidní soutěžní otázka a pak koukám že anketa...taky nechápu její smysl...
Odpovědět4 1
Nějaká chyba při ukládání, vypadl konec věty. Už by to mělo být opraveno. Souvisí to se závěrečnou otázkou v článku.
Odpovědět1 0
Stane se, děkuji :-)
Odpovědět0 0
Má aspoň nějakou základní akceleraci videa?
Odpovědět2 0
Podla toho čo ste však napísal je zrejmé, že 6nm iGPU založen na architektuře RDNA 2 dosáhla novinka v procesoru AMD Ryzen 9 7950X s 64 GB DDR5 paměti výkonu 88,28% Raptor Lake s 32 EU na 10nm Enhanced SuperFin...
Odpovědět3 3
No je to opravdu ostuda, že AMD se 128SP na procesu n6 dosahuje jen 88% výkonu 256SP na procesu "Intel 7" (také s ddr5?)
Ale pokud bude mít uživatel "dobrý pocit" ze svižnosti zobrazování tabulek v Excelu, tak by to mohlo vydat nad všechny benchmarky.
Odpovědět4 2
Ale to určite, že na Excel a pod. bude tá AMD Ryzen 9 7950X s 64 GB DDR5 paměti :-)
Skôr išlo o to, že človek by čakal od HYPE 5nm procesoru (6nm APU) na nových microarchitektúrach x86 Zen 4/ iGPU RDNA 2 aby takpovediac rozbilo naprach 10nm Enhanced SuperFin refreshnuté covové + atómové jadra s iGPU 32 EU.
Odpovědět2 3
No to by se dalo čekat od skutečných APU, která jsou k tomu určena. Tohle je ale opravdu jen základní zobrazovadlo. A jestli se základní zobrazovadlo docela dost blíží tomu, co u Intelu slouží jako plnohodnotná iGPU, tak je to dost solidní výkon. Pokud se toto CPU s "nouzovým" iGPU s pouhými 2 CU docela blíží iGPU v Intelu, tak si jen představte, co udělá plnohodnotné APU, které jich bude mít 16.
Odpovědět13 0
Ale ja to nerozporujem a uvedomujem si koľko CU tam je a aký účel to má plniť a však z hľadiska top modelu mainstreamu je to fundamentálne prúser čo sa týka výkonu. Cez to vlak proste nejde.
Odpovědět2 11
"uvedomujem si koľko CU tam je a aký účel to má plniť"
Nezdá se, že byste si to uvědomoval, jinak byste nenapsal "z hľadiska top modelu mainstreamu je to fundamentálne prúser čo sa týka výkonu"
Máte procesor, třeba ten 7950X. Stal se tento procesor horším procesorem kvůli tomu, že tam přidali iGPU? Ne, nestal. Je neméně tak výborným procesorem, jakým by byl s i bez GPU. Nezhoršil se vůbec v ničem, svou primární funkci plní stále stejně tak dobře. Pouze se zlepšil, protože se stal ještě univerzálnějším a dostal sekundární funkci. To, že zvládá více věcí a přitom neudělal kompromis na funkci primární, ten procesor jen a pouze zlepšilo. Nezhoršilo ho to vůbec v ničem. Tak jak to může být "fundamentální průser"?
Když na sportovní auto přidáte tažné zařízení, tak je to pořád především sportovní auto a budete ho porovnávat se sportovními auty, jen jste mu přidal další funkci. Ale přece ho kvůli tomuto nezačnete hned porovnávat s pickupy a říkat, že je to průser, protože utáhne třeba jen 300 kg a ne dvě tuny (přitom předtím neutáhlo nic). Produkt se posuzuje dle účelu. A tohle je pořád primárně CPU, přidáním GPU jste jeho funkci CPU nijak neomezil a nezhoršil. Na ucelený balíček CPU/GPU tu budou nová APU a tam rozhodně bude mít smysl hodnotit výkon GPU, protože tam už to je jedna ze dvou jeho primárních funkcí. Tady ne.
Odpovědět9 0
AMD je oproti Intelu docela známé tím, že zbytečně neplýtvá zdrojema a místem, když to není potřeba. Proč by tam jen kvůli tomu, aby rejpalové byli spokojení, cpali výkonnější GPU, když by to stejně tak jako tak byla slabá šunka a akorát by tak plýtvali místem na užitečnější věci?
Jasně, nějaké nenáročné hry to rozchodí, ale nikdo, kdo má všech pět pohromadě, si nebude kupovat sestnáctijádro kvůli pár nenáročným hrám. Lidi to budou používat buďto se samostatnou graf. kartou, nebo výhradně jen pro vlastnosti CPU + výstup obrazu.
Přínos jako obrazový výstup v případě nepřítomnosti samostatné grafické karty to má, ale byli by blázni, kdyby zvětšili GPU na úkor ostatních důležitějších věcí v IOD jen pro to, aby měli to nízké skóre benchmarku o trochu větší, než jaké ho má Intel.
Odpovědět6 0
Dovolím si trochu nesúhlasiť. Toto je CPU, nie APU. A ja som rád, že do rady Ryzen 7000 dali aspoň takéto zobrazovadlo, lebo na to, aby som PC spojazdnil a mohol na ňom fungovať, nemusím riešiť žiadnu grafiku (pokiaľ nie som hráč). Tá môže nejaký čas počkať.
Odpovědět5 0
"Teď je ještě otázka, budeme nové Ryzeny nazývat stále ještě CPU nebo už APU?"
Pokud by to byly APU, tak to samé by mělo platit pro Intel.
Odpovědět8 0
Jednak tohle. Druhak bych tomu prostě říkal tak, jak to sám výrobce nazve. Název APU je taky jen to, jak to nazývá AMD, v technickém rámci je to stále procesor s něčím navíc.
Odpovědět3 0
Kdo tu definici stanovil? Nějaký fanda do procesorů, který to napsal na Wikipedii. Až najdete nějakou definici od nějaké důležité odborné organizace, tak s ní přijďte.
Odpovědět0 2